Ajalugu

Eesti Maja omanik on Aktiebolaget Lõuna-Rootsi Eesti Maja.
Aktsiaseltsi aastakoosolekul valitud juhatus vastutab majanduse ja maja hoolduse eest. Tegevuskava eest vastutavad kohalikud eesti ühingud.

Heal lapsel mitu nime: lihtsam on igapäevases kõnes ütelda Eesti Maja Lundis või Estniska Huset i Lund. Edaspidises tekstis kasutame lühendit LREM.

Aktsiaselts asutati 1971 eesti põgenike poolt, kes pärast Nõukogude Vene Eesti okupeerimist sügisel 1944 Lundis ja Lõuna-Rootsis elupaiga ning töökoha olid leidnud. Eesmärk oli tolleaegsetele arvukatele Lõuna-Rootsis tegutsevatele eesti orgnisatsioonidele kodupaiga ja kohtumiskoha muretsemine. LREM ostis 1975 Lundi kommuunilt kinnistu Gråbröder 1 (uue nimega Winstrup 1) kahe hoonega: St. Petri kyrkogatan 17 ja Bytareg. 28, kesklinnas Lundi jaama lähedal.

Majad on ehitatud 1882. 1886-1916 oli suuremas, praeguses korterimajas, Lundi kommuuni esimene tütarlastekool. Ühekorruseline maja Bytaregatan 28 oli kooli võimla.

1924 muudeti koolimaja ja ka võimla korteriteks. 1975 olid mõlemad hooned väga halvas korras ja korterite standard äärmiselt madal. LREM ehitas ümber kolmekorruselise koolimaja St. Petri kyrkog. 17 moodsateks korteriteks. Ühekordne võimla Bytareg. 28 sai juurdeehitise, suure saali. Kogu see maja on ühinguruumideks kasutatud, on see päris Eesti Maja. Peamiselt on hoone mõeldud eesti ühingute tegevuseks, kuid üüritakse ka välja võõrastele pidudeks reedeti-laupäeviti.

Kuna majanduslikud võimalused olid piiratud püüti ümberehitus suurelt osalt oma jõududega läbi viia. Seepärast avati maja üldsusele alles 1982.

Aastatel 1980-2000 oli tegevus Eesti Majas väga elav. Hiljem on eestlaskond Lundis ja Lõuna-Rootsis tublisti kahanenud, kuid tegevus sellest hoolimata küllaltki elav, nagu võib näha kodulehe esileheküljelt. Algaastate välisvõitlus, s t välismaailma okupeeritud Eesti olukorrast informeerimine ja Eesti vabaduse saavutamiseks töötamine, ei ole enam vajalik. Tänapäeval püüame viljeleda kontakte oma juurte maa taasvabanenud Eestiga ja ise informeeritud olla selle kultuurist, teadusest, poliitikast ja sotsiaaloludest. Meile on ka oluline säilitada oma eesti keelt, võimaluse piirides seda ka oma lastele ja lastelastele edasi kanda. Ja muidugi: hoolitseme oma maja eest, mille väravaposti silt ei lase Lundi põliselanikel meid unustada!

Aastal 2008 tükeldati kinnistu Winstrup 1 . Müüdi 3-korruseline korterimaja, mis nüüd kannab nime Winstrup 19. Edasi on LREM ühekordse Eesti Maja omanik.

Aastal 2008 avastati, et kolm vana pärna öuel olid mädanenud. Need tuli langetada. Sügisel 2010 istutati kaks pihlakat ja kaks ilupõõsast nende asemele ning rajati kaks peenart püsililledega. Samuti sillutati õu ja asendati vana tumepruun plankaed uue helehalliga.

Tsitaat 2008 novembris peetud ümarlaua ”Lõuna-Rootsi Eesti Maja tulevik pikemas perspektiivis” märkmetest : ”Üldine arvamine oli, et praegu veel on eestlust ja Eesti Maja Lundis tarvis, ja et eestluse püsimine Lundis ja Lõuna-Rootsis on sõltuv Eesti Majast. Loodeti, et on võimalik aastal 2015 LREM saatus jälle luubi alla võtta: vaadata, mis meist on saanud ja vajaduse korral uus ajakohastatud plaan välja töötada. Otsustati ümarlaua koosolekuid korraldada iga teine või kolmas aasta”.

Niisiis: aastal 2015 vaatame, mis edasi saab!

2010-04-08 MM

Lisa kommentaar

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s


%d bloggers like this: